Siz ne düşünüyorsunuz?

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

Metis Yayıncılık

Joanne Greenberg

Puanlama :
(5.00)
Reyting Detayı : (10) Gösterim : (2464 hit)

İÇERİK TANITIMI İlk kez yayınlandığı 1989´dan günümüze bir kaç kuşağın ilgiyle okuduğu Sana Gül Bahçesi Vadetmedim on altıncı basıma ulaştı. Içine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü... Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, deliliği, resmi tanımıyla akıl hastalığını anlatıyor: Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah´ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Böylece hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlayacaktır. Greenberg´in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı kitap, "akıl hastalarının gizleri" üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece "normal" kavramını sorgulamaya götürüyor bizi. YAZAR HAKKINDA Kitaplarında uzun süre Hannah Green takma adını kullanan Amerikalı yazar, 1932 yılında doğdu. Genç yaşta geçirdiği akıl hastanesi deneyimini aktardığı I Never Promised You A Rose Garden (Sana Gül Bahçesi Vadetmedim) adlı romanı çeşitli ülkelerde milyonlarca satarak, gerek edebi değeri, gerekse yaklaşımı ve bakış açısıyla büyük tartışmalara neden oldu. Toplumu ve aile kurumunu eleştiren, yabancılaşmanın getirdiği iletişimsizlik temalarını işleyen, kimisi etnik kökeni, kimisi de ruhsal ya da fiziksel eksiklikleri yüzünden ezilen insanları anlattığı The King´s Persons (1967), In This Sign (1968), Founder´s Praise (1976), A Season of Delight (1982) ve The Far Side of Victory (1983) adlı romanlarının yanı sıra, Rites of Passage (1972) ve High Crimes and Misdemeanors (1980) başlıkları altında derlenmiş öyküleri vardır. (Tanıtım bülteninden)

ISBN : 975-7650-18-8 Baskı Tarihi : 2010-7 Çevirmen : Nesrin Kasap
Kitap Yorumlarınız
Ayten Ünsal
/ 11 Nisan 2013

YORUM YAPARKEN ÇOK BİLGİ VERMİYORUM KİTAPLARLA İLGİLİ..FARKLI HİSLER UYANDIRMASIN DİYE ..EĞER PSİKOLOJİYE VE ÖZELLİKLE ŞİZOFRENİYE KARŞI İLGİSİ OLANLAR OKUYABİLİR

Cengiz Yatıkçı
/ 06 Nisan 2013

Şizofren bir kızın öncelikle bu hastalığa yakalanma aşaması ve sonrasında da tedavi aşaması yazarın gerçek hayatından yola çıkılarak yazdığı bir kitap ve etkileyici olduğu kadar aslında bakış açımızın da ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor bizlere tabi ki bu dünya çok güzel bir gül bahçesi değil ve kimse kimseye gül bahçesi vadetmedi.

Bu Kitabı Okuyanlar
Benzer Kitaplar
Taht Oyunları
Taht Oyunları
George R. R. Martin
5puan
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Hermann Hesse
4,5puan
Simyacı
Simyacı
Paulo Coelho
3puan
tüm liste için tıklayınız
Yazarın Diğer Kitapları
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim
Sana Gül Bahçesi Vad...
Joanne Greenberg Konu : Roman - Çağdaş Dünya Edebiyatı
5,0puan
Sessizliğin Dili
Sessizliğin Dili
Joanne Greenberg Konu : Edebiyat - Diğer
0,0puan
tüm liste için tıklayınız
Kitabı satın alabileceğiniz yerler
kitapelinizde.com
Copyright © 2013 | Kitapokuyorum.com